Sauna daje niesamowitą przyjemność dla ciała i duszy. Jednak, aby przedłużyć jej żywotność i tym samym zachować fińską tradycję, niezbędna jest jej prawidłowa konstrukcja oraz wykonanie z właściwych gatunków drewna. Sprawdź, które z nich najlepiej sprawdzą się w tej roli.
Jakie drewno jest najlepsze do budowy sauny?
Sauna ze względu na panujące w niej specyficzne warunki powinna być zbudowana z materiałów o odpowiednich właściwościach, dzięki czemu korzystanie z niej nie będzie stwarzać niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia jej użytkowników. W konstrukcji saun – zarówno fińskich, jak i infrared – w dużej mierze wykorzystuje się drewno, ponieważ tworzywo to nawiązuje do tradycji “sauniarskiej” oraz dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi tworzy spokojny i ciepły nastrój sprzyjający odprężeniu. Warto jednak zwrócić uwagę na cechy poszczególnych gatunków, jako że nie wszystkie nadają się, aby je zastosować.
W przypadku sauny fińskiej drewno musi przede wszystkim charakteryzować się odpornością na wilgoć i wysokie temperatury oraz nie zawierać dużej ilości żywicy – ta może bowiem uwolnić się z niego w wyniku działania gorąca, co jest ryzykowne dla zdrowia osób przebywających w kabinie oraz generuje wiele problemów związanych z późniejszą koniecznością jej rozbiórki. W saunie infrared panują nieco odmienne warunki, dlatego też możemy zastosować w niej inne gatunki drewna, takie jak lipa czy topola – niemniej jednak te dobre dla typu fińskiego z pewnością sprawdzą się doskonale również dla infrared. Warto też podkreślić, że równie ważny jest ogólny stan drewna – im wyższą klasę posiada (na przykład A+), tym lepiej.
Wybierając drewno przeznaczone do budowy sauny należy również zwrócić uwagę na jego zapach oraz intensywność z jaką go wydziela. Niektóre gatunki takie jak cedr posiadają bowiem bardzo charakterystyczną woń, która ze względu na panującą w tym miejscu wilgoć i wysoką temperaturę jest mocno wyczuwalna i wraz z upływem czasu utrwala się. Może to być wadą lub zaletą w zależności od preferencji osób korzystających z sauny.
Drewno do budowy poszczególnych elementów sauny
Komponując materiały potrzebne do budowy sauny należy zwrócić uwagę jakich gatunków użyjemy do poszczególnych jej elementów. Do ścian kabiny dobrze sprawdzi się drewno pozyskane z drzew iglastych – powszechnie wykorzystywany jest świerk skandynawski, sosna bezsęczna, cedr i jodła kanadyjska, ponieważ odmiany te wykazują opisane w powyższym akapicie właściwości. Do siedzisk, zagłówków, oparć oraz innych części pozakonstrukcyjnych używane są natomiast gatunki słabo przewodzące ciepło (głównie drzewa liściaste jak osika palona i abachi) – w wyniku zbyt dużego nagrzania tego typu fragmentów, użytkownik sauny zostałby bowiem narażony na oparzenie.
Sauna, zarówno infrared, jak i fińska, posiada bardzo korzystny wpływ na zdrowie, natomiast efekty jej działania możemy porównać nawet do tych, które dają lekkie ćwiczenia gimnastyczne. Przebywanie w niej jest też bardzo relaksujące oraz pomaga pozbyć się codziennych stresów związanych z szybkim tempem życia. Z tego względu warto dokładnie przemyśleć wybór materiałów, z których zostanie wybudowana – pomyłka może kosztować nas bowiem wiele nerwów oraz zabrać przyjemność z jej użytkowania.
Najnowsze wpisy
- Zapalenie zatok? Odwiedź saunę!
W Polsce sauna zyskuje coraz więcej zwolenników, którzy doceniają jej dobroczynn…
- Sauna po ciąży – czy można?
Istnieje wiele mitów dotyczących tego, co kobieta w i po ciąży może robić, a cze…
- Sauna – wygrzej się zimą!
Sauna jest idealnym miejscem relaksu o każdej porze roku – wielu z nas jed…
- Sauna domowa – idealny prezent gwiazdkowy
W ojczyźnie Świętego Mikołaja parowe kąpiele są jedną z bożonarodzeniowych trady…
- Dzieci w saunie – czy to dobry pomysł?
Wizyta w saunie to najlepszy sposób, aby dbać o swój organizm. Zwalcza pierwsze …