Wielu ludzi zmaga się z różnego rodzaju schorzeniami dermatologicznymi. Bywa też tak, że dorośli dowiadują się o genetycznych chorobach takich jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Osoby żyjące z takimi przypadłościami wiedzą, jak ważna jest ulga i ile są w stanie zrobić, by poczuć się choć odrobinę lepiej. Gorącym tematem na forach dermatologicznych jest sauna – czy cierpiąc na któreś ze schorzeń można sięgnąć po to rozwiązanie?
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. Ta bardzo kłopotliwa i uciążliwa – choć niezagrażająca życiu i niezaraźliwa – choroba często zmusza do podejmowania radykalnych kroków. Leczenie często nie daje żadnych efektów, w związku z czym chorzy poszukują alternatywnych sposobów walki z przypadłością. Jednym z takich sposobów są kąpiele w saunie. Czy to pomaga? Okazuje się, że zdania są podzielone. Dermatolodzy odradzają kąpiele w saunach osobom, u których zmiany skóry są wyjątkowo rozległe i silne, natomiast nie ma żadnych przeciwwskazań w tym kierunku w okresie remisji. Działanie sauny jest proste – zmusić organizm do wypocenia toksyn. Wielu ludzi zmagających się z atopowym zapaleniem skóry deklaruje, że po kilku wizytach w saunie zmiany na ich skórze ustąpiły. Gdzie leży prawda? Ta choroba nie ma żadnych reguł, każdemu pomaga czy szkodzi co innego. Najlepszym wyjściem byłoby zatem spróbowanie na własnej skórze. Pamiętaj, że wysoka temperatura może zaostrzyć zmiany skórne, więc tuż po wyjściu z sauny weź zimny prysznic – bez żadnego żelu, by dodatkowo nie podrażniać skóry – a następnie posmaruj całe ciało ulubionym emolientem. Musisz wiedzieć też, że nie powinieneś wchodzić do sauny mając na ciele rozdrapane rany – sauna powoduje w organizmie zwiększenie ukrwienia skóry i w takiej sytuacji może dojść do ponownego krwawienia.
Świerzbiączka, neurodermit, pokrzywka i egzema
Choć w przypadku atopowego zapalenia skóry dermatolodzy nie są zupełnie zgodni co do stosowania kąpieli w saunie, są schorzenia, na które sauna pomaga i nie ma co do tego wątpliwości. Mowa o świerzbiączce, neurodermicie, pokrzywce i niektórych suchych egzemach. Żadna z tych przypadłości nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny – kąpiele bywają nawet jedną z metod leczenia w sanatoriach. Musisz jednak pamiętać, że choroby dermatologiczne mają wiele podobnych objawów i niekiedy trudno trafnie zdiagnozować przypadłość, dlatego jeśli nie jesteś pewien, czy walczysz z którymś z powyższych schorzeń, skonsultuj się ze swoim dermatologiem.
Trądzik pospolity i różowaty
Sauna niewątpliwie jest twoim sojusznikiem w walce z trądzikiem pospolitym – wysoka temperatura i para pomagają otworzyć pory i pozbyć się toksyn ze skóry. Ale czy wiesz, że zupełnie inaczej ma się ta metoda do walki z trądzikiem różowatym? Sauna jest niewskazana w tej chorobie ze względu na krążenie – jak już wiesz, warunki panujące w saunie wywołują zwiększenie ukrwienia skóry, a tym samym produkcji łoju. Jeżeli podejrzewasz u siebie trądzik różowaty, koniecznie zrezygnuj z kąpieli w saunie.
Łojotokowe zapalenie skóry
Jeśli cierpisz na łojotokowe zapalenie skóry, jest jeden warunek, który musisz spełnić, by móc skorzystać z sauny bez obaw – remisja. Podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry, dermatolodzy nieco rozbiegają się w opiniach, ale pewne jest jedno – nie powinniśmy korzystać z sauny mając rozległe zmiany skórne na ciele. W przypadku niewielkich zmian wybór należy do ciebie, ponieważ niektórym sauna pomaga w łagodzeniu objawów łojotokowego zapalenia skóry, być może pomoże i tobie – nie dowiesz się, dopóki nie spróbujesz.
Wizyta w publicznej saunie nie zawsze bywa komfortowa – choć wspomniane schorzenia nie są zaraźliwe, tylko genetyczne, to mogą budzić pewne obawy wśród innych osób zażywających kąpieli. W takiej sytuacji możesz po prostu poinformować towarzyszy o charakterze swojej choroby. Jeśli jednak czujesz pewien dyskomfort przed rozebraniem się przed obcymi ludźmi i pokazaniem zmian skórnych, powinieneś zastanowić się nad zamontowaniem sauny domowej. Jednak zanim zdecydujesz się na takie przedsięwzięcie, upewnij się, że twoja skóra polubi się z warunkami panującymi w saunie, a najlepiej skonsultuj się ze swoim dermatologiem.
Walcząc z problemami dermatologicznymi musisz wiedzieć, że u każdego przebieg choroby wygląda inaczej – jedni dzięki saunie pozbędą się zmian skórnych, u innych zmiany się zaostrzą. Pamiętaj więc, żeby korzystać z sauny z głową, obserwuj swoją skórę i jej reakcje, a przede wszystkim nie bój się spróbować.
Najnowsze wpisy
- Zapalenie zatok? Odwiedź saunę!
W Polsce sauna zyskuje coraz więcej zwolenników, którzy doceniają jej dobroczynn…
- Sauna po ciąży – czy można?
Istnieje wiele mitów dotyczących tego, co kobieta w i po ciąży może robić, a cze…
- Sauna – wygrzej się zimą!
Sauna jest idealnym miejscem relaksu o każdej porze roku – wielu z nas jed…
- Sauna domowa – idealny prezent gwiazdkowy
W ojczyźnie Świętego Mikołaja parowe kąpiele są jedną z bożonarodzeniowych trady…
- Dzieci w saunie – czy to dobry pomysł?
Wizyta w saunie to najlepszy sposób, aby dbać o swój organizm. Zwalcza pierwsze …