Komu nie marzy się wyjątkowe miejsce w domu, w którym można byłoby się zrelaksować, oczyścić duszę i ciało? Takie małe domowe SPA, z którego korzystałoby się po ciężkim, stresującym dniu. Domowa sauna z pewnością by się do tego nadała. Tak naprawdę wystarczy wolny kąt w domu, by cieszyć się zdrowotnymi kąpielami w prywatnej saunie.
Miejscem, w którym może znaleźć się sauna jest bez wątpienia łazienka. Tam mogłaby sąsiadować z natryskiem, tworząc tym samym kompleks relaksacyjny. Jeżeli metraż tego pomieszczenia nie pozwala na zamontowanie w nim sauny, można ją umieścić w piwnicy albo w innym pomieszczeniu domu, które nie jest użytkowane – np. w dodatkowej sypialni lub na poddaszu.
Zakładając saunę w domu, tak naprawdę wystarczy zaledwie 1,5 m2 wolnej powierzchni. Wielkość kabiny zależy w głównej mierze od tego, ile osób jednocześnie miałoby w niej przebywać. Najlepiej wybrać saunę na tyle przestronną, żeby można było korzystać z niej w pozycji leżącej. Ciało jest wtedy równomiernie nagrzewane, a jednocześnie zapewniony jest komfort użytkowania. Zatem kabina w saunie leżącej powinna być długa na 2 metry, by móc się w niej wygodnie położyć. Jeżeli pomieszczenie nie pozwala na zastosowanie takiej długości, istnieje możliwość zamontowania mniejszej kabiny. W tym przypadku, korzystanie z sauny w pozycji siedzącej nie zapewni już takiego relaksu. Najczęstsze wymiary kabin to 200×160 cm lub 200×200 cm.
Sauna w domu wymaga odpowiedniego zasilania. Piec zasilany elektrycznie znajduje zastosowanie w domowej saunie fińskiej. Sauna o kubaturze nie większej jak 4,5 m2 może być zasilana przez piec jednofazowy. Mówi się, że na 1 m3 potrzeba 1 kW mocy. Jeżeli jednak kabina ma być większa, niezbędny będzie mocniejszy piec, zasilany trójfazowo. Zatem jeżeli w domu nie ma takiego zasilania, trzeba będzie zdecydować się na mniejszą kabinę. Natomiast w przypadku sauny infrared elementem zasilającym są promienniki na podczerwień.
Bardzo ważne, by pomieszczenie przeznaczone na saunę posiadało odpowiednią wentylację. Podczas kąpieli w saunie konieczne jest odprowadzanie ciepłego i wilgotnego powietrza oraz zapewnienie dostępu do świeżego. Zła wentylacja lub jej brak wpłynie zarówno na gorsze warunki korzystania z sauny, jak i na zawilgocenie pomieszczenia i niebezpieczne przegrzewanie się elementów kabiny.
Sauna nie ma odrębnej podłogi. Istotne jest więc, żeby posadzka ułożona w pomieszczeniu przeznaczonym na montaż kabiny była wykończona. Najlepiej, jeśli będzie ona wyłożona płytkami ceramicznymi czy terakotą. Ważne jest też to, aby nie była śliska.
Istotny elementem budowy sauny jest również jej termoizolacja. Dzięki niej powietrze będzie szybciej się nagrzewało. Izolacja powinna być wykonana z wełny mineralnej, a jej grubość mieścić się w przedziale 45-100 mm. Do izolacji sauny nie należy stosować ani styropianu, który nie jest odporny na wysoką temperaturę, ani folii aluminiowej, która może powodować przegrzewanie się paneli drewnianych. Konieczne jest też zachowanie odstępu 20-50 mm między kabiną a ścianami pomieszczenia.
Decydując się na budowę sauny w pomieszczeniu domowym, najlepiej jest powierzyć to zadanie fachowcom, którzy profesjonalnie przygotują i zamontują saunę oraz zagwarantują sprawność i bezpieczeństwo jej działania.
Najnowsze wpisy
- Sauna – jak wpływa na urodę?
Regularne uczęszczanie do sauny pomaga hartować ciało i zmniejsza ryzyko zachoro…
- Aromaterapia w saunie: olejek cedrowy
Nieodłącznym elementem aromaterapii, czyli leczenia zapachami, są wdychane przez…
- Złapało Cię przeziębienie? Lecz się w saunie!
Korzystanie z sauny ma wiele zalet, a wśród nich można wymienić nie tylko korzyś…
- Sauna domowa – poznaj jej zalety
Korzystanie z sauny niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów – gorące kąp…
- Walczysz z cellulitem? Sauna Ci w tym pomoże!
Ostatnie badania donoszą, że blisko 90% kobiet walczy z cellulitem. Tak zwana po…