Sauna w domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Wielu z nas chętnie korzysta z sauny. Jak się okazuje, nie trzeba wcale płacić kroci za jednorazową wizytę w konkretnym miejscu. Saunę można skutecznie i efektownie zamontować również w domowych warunkach. Tutaj dowiesz się w jakim miejscu najbardziej warto zamontować domową saunę i jak zająć się sprawą wentylacji. Jeżeli zastanawiasz się nad montażem tego typu systemu w swoim domu to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Odpowiednie miejsce dla sauny w domu

Dobrym momentem na zdecydowanie się na saunę domową jest sam moment wykonania projektu w domu. Warto to zrobić na jak najwcześniejszym momencie, gdyż łatwo będzie wówczas uwzględnić dodatkowe pomieszczenie na tego typu usługi. Potrzeba nam będzie około 1,5 mkw. powierzchni i jakieś 7-8 tysięcy złotych na ten wydatek.

Saunę domową można urządzić również w jednym z istniejących już pokoi, np. sypialni. Idealną opcją jest moment, gdy dany pokój posiada również osobne wyjście na taras lub ogród. Dobrym miejscem jest również poddasza. Jak się okazuje często skośny dach nie będzie przeszkodą dla tej instalacji.

Odnośnie wentylacji

Bardzo ważną instalacją jest wentylacja. Bez niej działanie sauny jest wręcz niemożliwe. Jest to najczęstszy popełniany przez nas błąd. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest to dla sprawnego działania całej instalacji sauny. Niesprawna wentylacja może powodować nie tylko do niekomfortowej kąpieli, ale również zawilgocenia pomieszczenia. Sama instalacja może się przegrzewać, co w skrajnym przypadku może prowadzić nawet do pożaru. Dlatego właśnie warto zwrócić szczególną uwagę na sprawę prawidłowego działania wentylacji.

Jeżeli chodzi o temperaturą to nie powinna ona przekraczać 35 stopni Celsjusza wokół kabiny łaźni parowej. Ponadto, między sąsiadującym drewnem musi być przynajmniej 10-centymetrowy odstęp. W domowych łaźniach wystarczająca będzie wentylacja grawitacyjna i po prostu – otwieranie drzwi.

Jakie są wymagania instalacyjne?

W instalacjach domowych niezbędne okazuje się przyłącze wodne. Wystarczy jedynie podłączyć tutaj zimną wodę, która zasilać będzie generator pary. Jeżeli jest to możliwe warto dołączyć do tego również ciepłą wodę. Wówczas możliwe będzie schłodzenie rozgrzanego ciała bez potrzeby wychodzenia z kabiny. Niezbędny jest również odpływ do kanalizacji, którym usuwana będzie skroplona para wodna, czyli woda. Powinien być on umiejscowiony w geometrycznym środku łazienki i mieć przynajmniej 50 mm średnicy. Dlatego podłoga powinna być lekko nachylona w jego kierunku. Poza tym niezbędne będzie również zasilanie elektryczne do generatora pary jak i podłączenie do kanału wentylacyjnego.

Instalacja domowej sauny jest bardzo prosta i wbrew pozorom zajmuje niewiele miejsca. Jednak aby było to jak najbardziej komfortowe i funkcjonalne miejsce – wszelkie prace projektowe warto wdrążyć przed budową samego domu. W innych przypadkach można użyć do tego nieużywanego pokoju. Odwołaj się do naszych wskazówek i ciesz się skuteczną sauną w swoim domu!

Dodaj komentarz